Uwielbiam idee przekazywane w wystąpieniach TED. Nie dość, że dają do myślenia, to są cudownym wypełniaczem czasu w trakcie podróży. Zamiast stać w korku i gapić się w szybę autobusu włączam sobie jedno z wystąpień. Są za darmo a odpowiednio zbudowana wyszukiwarka na stronie “Idei wartych rozprzestrzeniania” pozwala wybrać sobie temat albo czas, jaki chcemy poświęcić na obejrzenie filmiku.

Dodatkową zaletą jest to, że wiele z filmików zostało już przetłumaczonych na język polski i można je oglądać nie tracąc nic po drodze – wystarczy wybrać odpowiednią wersję językową napisów na ich oficjalnej stronie ->

https://www.ted.com/

Mamy nowy rok, może ten pierwszy dzień stycznia warto poświęcić na zainspirowanie się czymś, co przypomni nam dlaczego warto być minimalistą i zbudować mobilizację, motywację na kolejnych 365 dni? Oto wielka ósemka moich propozycji, zachęcam do oglądania w dowolnej kolejności:) Wklejam linki do youtube’a, ale tak samo można je znaleźć przez wyszukiwarkę na stronie, którą podałam wcześniej. Minus w tym wypadku jest taki, że nagranie i napisy są po angielsku.

Zachęcam też do oglądania z odrobiną dystansu. Doświadczenia występujących z pewnością można przełożyć na polskie realia, ale nie w 100%, wiele z nich nie będzie dla nas osiągalnych ze względu na kulturę w której żyjemy i nasze prawne standardy. Występujący w pierwszym filmie zbudował samodzielnie dom w 3 miesiące – z tego co się orientuję możemy sami zbudować dom pod warunkiem posiadania odpowiednich pozwoleń i zatrudnienia kierownika budowy – więc całkowicie inaczej niż to się odbywa w jego kraju.

Ale jako inspiracja i motywacja do działania, bodziec skłaniający do chwili refleksji zdecydowanie polecam.

 

1. JON JANDAI: LIFE IS EASY. WHY DO WE MAKE IT SO HARD? -> Życie jest proste. Czemu czynimy je trudnym?

2. MARK BOYLE: THE MONEYLESS MAN -> Człowiek bez pieniędzy.

3. GRAHAM HILL: LESS STUFF, MORE HAPPINESS -> Mniej rzeczy, więcej szczęścia

4. GRANT BLAKEMAN: MINIMALISM — FOR A MORE FULL LIFE -> Minimalizm – dla pełniejszego życia.

5. THE MINIMALISTS: A RICH LIFE WITH LESS STUFF -> Minimaliści, bogate życie z mniejszą ilością rzeczy.

6. ADAM BAKER: SELL YOUR CRAP. PAY YOUR DEBT. DO WHAT YOU LOVE. -> Sprzedaj swoje graty, spłać swoje długi. Rób to, co kochasz.

7. ANGELA HORN: THE LESS YOU OWN, THE MORE YOU HAVE -> Im mniej posiadasz, tym więcej masz.

8. AMY HENION: HOW CAN TINY HOUSES OFFER THE ULTIMATE FREEDOM TO OUR GENERATION? -> W jaki sposób małe domy mogą oferować bezgraniczną wolność naszemu pokoleniu?

Który podobał wam się najbardziej? Który zrobił największe wrażenie? A może żaden niczym nie zaskoczył i był tylko zwyczajną stratą czasu? Podzielcie się opinią w komentarzach.