Od razu na myśl przychodzi mi hasło “dobro czyń cały rok” zasłyszane gdzieś w radiowej reklamówce;) Nie chodzi mi wcale o głośne, pompatyczne zmienianie świata tylko małe kroczki wykonywane codzienne, które zmieniają CIEBIE. 365 dni czynienia dobra to tak naprawdę 365 dni DAWANIA i ZYSKIWANIA SZCZĘŚCIA…

A wszystko zaczyna się…

… w trzecie urodziny małego Nicka. Jego mama – Jacqueline Way wpada na pomysł by codziennie przez cały rok robił jedną, dobrą rzecz. Codziennie coś dawał od siebie. Już pierwszego dnia – jeszcze w swoje urodziny Nick zanosi koce do pobliskiego schroniska. Wychodząc dostrzega małe kocięta śpiące na jednym z podobnych kocyków. W jego mózgu bardzo szybko rodzi się myśl, że pomógł tym zwierzętom. Rozpala go radość i szczęście. Jacqueline podkreśla, że badania naukowe dowiodły, że pomaganie wytwarza w naszym mózgu serotoninę – hormon szczęścia i niweluje hormony stresu. Pomagając stajemy się autentycznie szczęśliwi. Oto jej prezent dla dziecka: codzienne szczęście. Tak zresztą zatytułowane jest jej wystąpienie na TED: “Jak być szczęśliwym każdego dnia?” które można obejrzeć tutaj.

Dobro się roznosi

O tym małym eksperymencie bardzo szybko dowiadują się pobliskie szkoły. Nauczyciele zgłaszają się do Jacqueline by wspólnie napisać odpowiedni program wychowawczy i obmyślić listę kroków, które mogliby zrealizować. W ciągu zaledwie paru miesięcy tysiące uczniów szkół podstawowych uczestniczą w tym “małym” projekcie, są podekscytowani i zachwyceni. Wymyślają kolejne sposoby na czynienie dobra, na to by dać coś innym każdego dnia. I nie są to rewolucyjnie duże kroki: jedna klasa upiekła ciasteczka dla strażaków żeby im podziękować za ich służbę. Ktoś inny podzielił się kanapką z kolegą. Małe gesty czynione świadomie nakręcają chęć do dalszego “dawania”.

Czy nie tkwi w nas przekonanie, że żeby pomagać i dawać innym trzeba dokonywać naprawdę dużych kroków? Jacqueline proponuje maleńkie, wręcz minimalistyczne działania. Na drugi dzień po urodzinach Nicka wspólnie wybrali się na plażę by przez 3 minuty pozbierać znalezione na niej śmieci. 3 minuty!!! Kolejnego dnia posegregowali je i wrzucili do odpowiednich pojemników poddając recyklingowi. To tak niewiele a wewnętrzne poczucie, że zrobiło się dobrze jest tak samo mocne jak w przypadku czegoś dużego. Można “dawać” innym – ludziom bliskim i obcym, ale też “dawać” zwierzętom, roślinom, Ziemi. Nikt nie oczekuje, że na swojej liście będziesz mieć uratowanych 365 ludzkich istnień. Ale wystarczy, że zrobisz jedną rzecz dla kogoś lub czegoś innego by poczuć jak zalewa cię fala szczęścia.

Jest tak dużo prostych sposobów na czynienie dobra praktycznie codziennie…

 • Podarowanie kanapki bezdomnemu albo podzielenie się nadwyżką posiłku z sąsiadką.
 • Zrobienie dla niej zakupów w momencie, gdy i tak wybierasz się do sklepu.
 • Wysłanie maila z podziękowaniem do firmy, której produkty lubisz.
 • Zasadzenie roślin w pustej rabatce.
 • Pomoc przy wniesieniu wózka do autobusu lub po schodach.
 • Przepuszczenie kogoś w kolejce.
 • Wysłanie sms za 2,46 zł na akcję wspierającą dobry cel.
 • Przekazanie niepotrzebnych ubrań, książek i zabawek samotnym matkom – czy nawet biednej rodzinie z osiedla.
 • Oddanie włosów na fundację walczącą z rakiem.
 • Oddanie krwi.
 • Opłacenie komuś biletu postojowego by uchronić go przed mandatem.
 • Porozmawianie ze starszą osobą siedzącą na ławce lub przystanku – to sposób na podarowanie komuś naszego czasu i uwagi.
 • Stały, comiesięczny przelew na dobry cel.
 • Spacer ze zwierzakami ze schroniska.

Każdy z nas może stworzyć całkowicie własną listę dobrych uczynków i zdecydować, którymi z nich obdarować kogoś każdego dnia. Część z tego, co wypisałam może brzmieć sztucznie i być oklepana, ale każdy z nas zaczynając ją tworzyć znajdzie mniej i bardziej oryginalne rzeczy. Szukajmy okazji do dawania na co dzień – otwórzmy szeroko oczy a okazje same wpadną nam w ręce.

Co jeszcze dodasz do tej listy:)? Jakie sprawdzone sposoby czynienia dobra realizujesz na co dzień? Pochwal się!

***

Wszystkich zainteresowanych tym projektem zapraszam na bloga Jacqueline, który bardzo szybko przekształcił się w potężną stronę z materiałami dla nauczycieli i opisem realizowanych działań. Strona dostępna jest tu -> http://365give.ca/

kaboompics_woman-with-a-little-crystal-ball