Świadomy konsumpcjonizm i stojący za nim minimalizm powinny prowadzić nie tylko do zdecydowanego ograniczenia liczby posiadanych przedmiotów, ale przede wszystkim do kolejnego kroku jakim jest ograniczenie marnowania posiadanych przedmiotów. I nie tylko tych, których można powtórnie użyć, jak papier, szkło czy plastik, ale praktycznie każdych, w których posiadaniu jesteśmy. Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to jak często wyrzucacie śmieci? I ile z tych śmieci można by było wykorzystać ponownie? Może w swoim minimalizmie powinniśmy się zastanowić nie tylko jak ograniczać przedmioty, ale jak zamienić je w to, czego potrzebujemy?

MINIMALISTA NIE MARNUJE

 

To, że minimalista nie kupuje albo kupuje w małych ilościach jest oczywiste, ale już nie tak bardzo jak to, że dobry minimalista wykorzysta zużyty produkt powtórnie, tak by nie prowadzić do kolejnego zakupu. Wbrew pozorom jest to dość proste. W naszej kulturze idąc za przykładem starszych pokoleń dajemy drugie życie wielu przedmiotom zupełnie nieświadomie. Stare koszulki zamieniają się w ścierki. Stare skarpety frotte świetnie nadają się do polerowania przedmiotów. Z T-shirtów można zrobić poszewki na poduszki. Dzięki technikom decoupage’u czy różnym sposobom DIY spora liczba przedmiotów zyskuje nowe, czesto artystyczne życie. Sam przykład ponownego użycia jeansów, z których można zrobić stojące worki, torby płócienne czy donice na kwiaty pokazuje, że naszym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Niedawno natrafiłam na filmik pokazujący jak wykorzystać zwyczajny, metalowy wieszak – użyto go na 6 różnych sposobów, a podejrzewam, że dałoby się wycisnąć i więcej. Każdy przedmiot może zyskać nowe życie i spełnić nasze potrzeby pod warunkiem, że nie wyrzucimy go bezmyślnie tylko dlatego, że się zepsuł lub zniszczył i nie może pełnić swojej pierwotnej funkcji. Think out of the box – wyjdź poza schematy i zobacz jak wiele jesteś w stanie stworzyć.

wyjątkowa torba płócienna

NOWE ŻYCIE

 

Zanim wyrzucisz zniszczony przedmiot zastanów się w jaki sposób może ci ponownie posłużyć. Cudownym narzędziem jest w tym wypadku internet. W serwisie Pinterest można znaleźć bardzo dużo inspiracji pokazujących jak w kreatywny sposób wykorzystać to, czego już nie używasz. Ubrania mają to do siebie, że zawsze można je przekazać potrzebującym lub znajomym, którzy będą mieli z nich większy pożytek. Nie chcesz ich oddawać – podziel materiał na kwadraty i zszyj je tworząc narzutę patchworkową. Nie chodzi o to, by ubrania lądowały na śmietniku, ale o to by przydały się ponownie. Masz niepotrzebne pudełka po herbatach a potrzebujesz dobrego organizatora na długopisy? Wykorzystaj je, nadaj im drugie życie. Potrzebny ci dywanik do łazienki? Zobacz jak stworzyć go z niepotrzebnych ręczników. Wiele przedmiotów, które wydają nam się potrzebne i nad zakupem których się zastanawiamy można stworzyć z tego, co posiadamy w domu. Co najważniejsze: będą dużo bardziej oryginalne i wyjątkowe niż te produkowane masowo w sieciówkach.

 

Jak zrobić wyjątkowy papier do prezentów?

ZERO WASTE

 

Każda osoba żyjąca w ruchu “zero waste” (zero marnowania) stara się żyć tak by pozostawić po sobie jak najmniej śmieci. Nie chciałabym rozpatrywać tego ruchu jako wyłącznie ekologicznego, bo stosowane tam zasady można przełożyć na inne dziedziny, w tym również (a może nawet przede wszystkim): nasze finanse. Takie osoby segregują śmieci, korzystają z produktów wielokrotnego użycia, prowadzą kompostownik a to, czego nie uda im się ponownie użyć czy przetworzyć umieszczają w słoiku. Ideą nadrzędną i w moim odczuciu zaskakującą jest to, że starają się by tych odpadków było jak najmniej. Czasami nie mogę uwierzyć, że w ciągu roku te kreatywne osoby są w stanie uzbierać zaledwie niewielki słoik śmieci (jak ten poniżej). Cała reszta zostaje przetworzona i przeorganizowana w pożyteczny sposób.

 

słoik odpadków uzbieranych przez rok

 

CO DALEJ?

 

Od jakiegoś czasu męczy mnie góra odpadków, które notorycznie wyrzucam do osiedlowego śmietnika. Chociaż w duchu minimalizmu ograniczam zakupy i swoje potrzeby to mam wrażenie, że nie ograniczają one tego, co po sobie zostawiam. Długo nad tym myślałam i postanowiłam, że rok 2017 będzie rokiem ograniczenia moich śmieci. Sam ruch zero waste i praktycznie wskazówki z nim związane zaczną się wkrótce pojawiać na moim blogu, ponieważ chciałabym by mój minimalizm prowadził również do minimalnego wpływu na nasze środowisko. Dlatego zachęcam was do śledzenia bloga i wrzucania również swoich pomysłów na ograniczenie marnowania przedmiotów.