Zentangle to technika, która zdobywa wielbicieli na całym świecie, bo jest całkowicie intuicyjna i nie wymaga absolutnie żadnej praktyki a dzieła, które powstają przy jej użyciu są po prostu zachwycające. W wolnym tłumaczeniu jej nazwa oznacza „sploty zen” lub „plątanina zen” (od plączących się wzorów). To prosta technika polegająca na wypełnianiu obrazka dowolnymi wzorami – *splotami* przy jednoczesnym wyłączeniu umysłu na cały chaos otoczenia (stąd przedrostek zen w nazwie). Cały obraz/kompozycję dzielimy na mniejsze elementy i każdy z nich wypełniamy innym wzorem: mogą to być koła, trójkąty, zygzaki, mozaika, centki – wszystko zależy od nas, nie ma żadnych ograniczeń ani zasad. Ta różnorodność, całkowite wymieszanie stylów prowadzi do zaskakujących efektów (Koniecznie czytaj dalej by je zobaczyć!)

 

zen1

Jej fani i praktycy podkreślają ogrom korzyści, które płyną z jej stosowania.

 • Jest metodą relaksacyjną – jak każda technika plastyczna sprawia, że całkowicie zapominasz o codzienności i oddajesz się tworzeniu. Wycisza, pomaga osiągnąć skupienie i spokój. Koi nerwy po całym dniu przeciążenia. Szukasz swojego sposobu na relaks? To metoda dla Ciebie!
 • Rozwija zdolność do koncentracji – przez fakt, że wprowadzamy określony wzór w konkretnej przestrzeni wymusza na nas zaangażowanie – nie możemy wtedy robić pięciu rzeczy na raz, bo pogubimy się w tym co robimy. Nasza uwaga skupia się zatem tylko na tym jednym, konkretnym polu, mieścimy się w pewnych określonych ramach i musimy ich pilnować.
 • Brak ograniczeń wiekowych – jest to idealna technika zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A skoro mowa o dzieciach to jest świetna dla uczniów mających problemy z koncentracją i skupieniem – takie ćwiczenia pomogą zwiększyć ich uwagę na lekcjach.
 • Brak przygotowania technicznego – nie musisz mieć żadnych zdolności by w niej tworzyć. Mogłeś nigdy w życiu nie mieć ołówka w ręku, ale przy tej technice wyjdzie ci niesamowita kompozycja. Wszystko co musisz zrobić to zacząć.
 • Timeless – czyli ponadczasowy. Twój umysł zostaje całkowicie wyłączony w trakcie otworzenia, odcinasz się od pośpiechu i codzienności, czas przestaje dla Ciebie istnieć – jest to stan bardzo mocno powiązany z buddyzmem (stąd ten przedrostek *zen* w nazwie). Nasz umysł zostaje zawieszony tu i teraz i w takiej przestrzeni tworzy, odcinamy się od tego co było i będzie. Słyszeliście o „mindfulness” czyli praktyce uważnej świadomości? Psychologowie i coachowie zwracają na nią uwagę, można na nią natrafić we wszystkich pismach psychologicznych. Jest to technika pomagająca ją praktykować.

zen2

Zalet jest wiele, chociaż to nie wszystko! Przy poznawaniu tej techniki natknęłam się na kilka inspirujących ciekawostek:

 • technika zentangle pozwala Ci usnąć jeśli cierpisz na bezsenność (wystarczy, że porysujesz trochę przed snem)
 • Koi nerwy w locie (praktykuj w trakcie startu i lądowania – odciągnie Twoją uwagę)
 • Poprawia koordynację oko-ręka
 • Bawi (jest to forma zabawy dla dzieci)
 • Jest stosowana w trakcie terapii psychologicznej
 • Obniża poziom lęku i agresji
 • jest świetną rozgrzewką dla artysty – przed wykonaniem właściwej pracy
 • pomaga rozwiązywać problemy (nasza uwaga skupia się na wykonaniu pracy a umysł szuka rozwiązania i dzięki temu, że nie angażujemy się emocjonalnie w stres i emocje towarzyszące sytuacji problemotwórczej- znajduje je szybciej)

KORZYŚCI JEST WIELE, JEDNAK NAJISTOTNIEJSZE Z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA JEST TO, ŻE PRACE TAK POWSTAŁE SĄ PRZEPIĘKNE. NAWET PROSTE WZORY PRZY CAŁEJ KOMPOZYCJI SPRAWIAJĄ WRAŻENIE ZAWIŁYCH I SKOMPLIKOWANYCH, NIEZWYKLE ARTYSTYCZNYCH. WYCHODZĄ Z TEGO CUDA DLATEGO KONIECZNIE SPRÓBUJCIE!:)

 

zen-zen-zen

Poniżej proste DIY w technice ZENTANGLE. Polecamy!

zen-2