Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi mi na myśl ze słowem mandala to mnisi buddyjscy i rysowane przez nich koła. Drugie to oczywiście piękne wzorki, które zachwycają oko. Kiedy jednak postanowiłam przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej odkryłam drugie dno – świat oddziaływania na nasz mózg oraz cudownie prosty sposób na pracę nad doskonaleniem siebie i swojego charakteru. Zaskakujące a jednocześnie tak proste. Zapraszam!

mandale444

mandale3

Czym jest mandala?

To obraz na planie koła powstały w stanie medytacji, którego zadaniem jest pobudzić naszą podświadomość do wypracowania w sobie pewnych określonych cech. Zatem przy pomocy odpowiednich symboli czy nawet słów można wpłynąć na czy też zmienić swój charakter. Rysowanie mandali wprowadza nas w stan relaksacji – ten wyjątkowy moment, kiedy plątanina myśli znika i wkraczamy w pole działania podświadomości. Dłonie i myśli są zajęte tworzeniem a kolorystyka mandali oddziałuje na naszą podświadomość wywołując zamierzony efekt. Niezwykle często w samym centrum mandali znajdują się słowa, które sprzyjają kontemplacji, skupieniu, medytacji. Powtarzając np. słowo *miłość* pozwalamy umysłowi na wniesienie do nas jego energii, przyciągnięcie jej, przepracowanie.

mandale2

Co jest istotne to fakt, że mandale są bardzo indywidualne. Na każdego działają inaczej. Określony zestaw symboli zupełnie inaczej wpłynie na mózg nasz czy naszej koleżanki, są różne dla określonych kultur, odmienne dla osobowości – tak jak pewne symbole znane są tylko nam, bo odwołują się do naszego skojarzenia (komuś klucze mogą kojarzyć się z bezpiecznym domem, drugiej osobie z tajemnicą – jest to bardzo indywidualna kwestia i należy uważać dobierając mandale nad którymi chcemy pracować). Samo pochodzenie odbiorcy wpłynie na inną interpretację tego samego obrazu. Dlatego nie należy się dziwić kiedy jedna mandala przemawia do nas bardziej niż inna albo kiedy naszemu bliskiemu podoba się coś zupełnie innego niż nam – najwidoczniej uderza w inne struny naszych podświadomości. 

mandale1

Mandale czerpią ze swojego buddystycznego znaczenia, są powiązane z ezoteryką i czy się z tym zgadzamy czy nie stoi za nimi szereg wierzeń. Ich twórcy upatrują w nich połączenia z naszymi czakramami (punkty energetyczne w naszym ciele) i zakładają, że określony czakram jest powiązany z danym kolorem. Rysując mandale w tym kolorze można na dany czakram oddziaływać. Wpływanie na czakramy za pomocą mandali może je harmonizować  i oczyszczać, poprawiać ich funkcjonowanie i wzmacniać ich cechy. Wyznawcy tego poglądu wierzą m.in., że czakram korony odpowiada za oświecenie, czakram serca – za miłość. Zainteresowanych śmiało odsyłam do ich źródeł – można znaleźć wiele interesujących powiązań.

czakramy

TO CO PODKREŚLAM NA KAŻDYM KROKU: NIE TRZEBA W TO WIERZYĆ BY TWORZYĆ PIĘKNE MANDALE;) Z MOJEJ PERSPEKTYWY WAŻNE JEST NA PEWNO TO, CO RYSOWANIE ICH PRZYNOSI: WYCISZENIE, RELAKSACJĘ, CIERPLIWOŚĆ I SKUPIENIE. NIE MÓWIĄC O CZYSTO ESTETYCZNYM ASPEKCIE, BO INTERNET PEŁEN JEST ZACHWYCAJĄCYCH MANDALI, KTÓRE INSPIRUJĄ I MOTYWUJĄ DO DZIAŁANIA. I TO WŁAŚNIE NALEŻY Z NICH CZERPAĆ:)

mandale555

Chcesz zobaczyć więcej mandali? Wszystkie zamieszczone tu zdjęcia znajdziecie na naszym profilu instagramowym-> kliknij tu:)