Zdecydowanie muszę przestać ulegać spontanicznym odruchom. Pomysł na ten filmik zrodził się rano przy śniadaniu. Miałam wolne przedpołudnie i chciałam zobaczyć jak szybko uda mi się wypełnić wzorami duży element (jakim w tym wypadku jest zwyczajny kwiat) i jaki efekt wizualny to przyniesie. Całość zajęła mi 19 minut i natchnęła do paru wniosków – dość istotnych w moim odczuciu. Tak, wiem, nie ma się co chwalić czasem, bo jak zwykle w takich przypadkach coś odbywa się kosztem czegoś a tutaj wpłynęło to na jakość wykonania ale…

rysujemymandale

Pokazuję ten filmik bo uważam, że to świetny sposób na to by w ogóle zacząć rysować. Nie musisz tworzyć nie wiadomo jak skomplikowanych kompozycji ani zakładać sobie strasznie trudnych wzorów. Mnie przerażają cudowne mandale, które wyłapuję w internecie, ale zawsze wtedy staram się nabrać dystansu, bo wiem, że taki idealny efekt wypracowuje się miesiącami. W każdej dziedzinie potrzebny jest czas (mówi się że osiągnięcie poziomu mistrza zajmuje 10 tysięcy godzin!) i tak samo jest w przypadku wzorów. Dodatkowo nie śpiesząc się, dając sobie godzinę czy dwie na wykonanie pracy formatu a4 sprawimy, że wzory będą pełniejsze i dokładniejsze – efekt będzie dużo bardziej estetyczny i przyjemny dla naszego oka.

Instrukcja jest dość prosta:

  1. Rysujemy ołówkiem zarys – kształt, który będziemy wypełniać. Byłoby super jakby na pierwszy rzut oka było widać o co chodzi. Ale nie dążmy od razu do perfekcji, wystarczy zarys.
  2. Rysujemy koła (tu polecam cyrkiel, monety, szklankę, talerz – wszystko co okrągłe).
  3. Tworzymy wzory w obrębie kół – tutaj całkowita dowolność.
  4. Wypełniamy przestrzenie między kołami tak by nie pozostawić dziury i wypełnić kształt.
  5. Ścieramy ołówek uzyskując już same wzory.
  6. Zachwycamy się efektem:)

Zapraszam na krótki seansik i do komentowania;)