Czy wiesz jaką chcesz być partnerką? Jaką matką? Jaką córką? Co dla ciebie oznaczają te słowa? Nie uświadamiałam sobie odpowiedzi na te pytania aż do momentu, kiedy obejrzałam niezwykły filmik Mateusza Grzesiaka. Film krótki – zaledwie 21 minut, ale pozwolił mi zrozumieć jakie błędy popełniałam do tej pory. Bo co, jeśli traktujesz swojego partnera jak dziecko? Pełnisz rolę matki zamiast ukochanej. W pracy zamiast roli szefa stajesz się dzieckiem. Zaplanowanie, zaprojektowanie swoich ról pozwala nie tylko skuteczniej realizować swoje cele, ale przede wszystkim odczuwać harmonię ze sobą i swoim życiem. Kiedy wiesz jakim człowiekiem chcesz być wiesz do czego dążyć. I unikasz błędów.

ROLE

img_74091W swoim życiu pełnimy wiele ról. Świetnie o tym wiemy – jesteśmy rodzicem, pracownikiem, dyrektorem, dzieckiem, sąsiadem – rola powstaje w momencie, kiedy budujemy relację z drugim człowiekiem. Ale czy uświadamiamy sobie jakie zachowania kryją się za daną rolą? Nasz pełny potencjał odkrywamy gdy to, co robimy w danej roli pokrywa się z zachowaniami typowymi dla tej właśnie roli roli. Problem zaczyna się, kiedy stajemy się kimś innym niż powinniśmy być. Kiedy w relacji partnerskiej jesteśmy matką a nie partnerką. Kiedy w relacji szef-pracownik zaczynamy być dzieckiem albo próbujemy być szefem. Sami tworzymy chaos w naszym życiu. Sami psujemy relacje nieodpowiednimi zachowaniami.

Projektując swoje życie powinniśmy również zaprojektować swoje role. W jakim celu? Po pierwsze: by rola działała prawidłowo. Związek nie przetrwa jeśli będziesz matkować albo tatusiować. Tak samo sytuacja w pracy może zakończyć się zwolnieniem, jeśli nie będziesz pracownikiem. Wcale nie poczujesz się dobrze w nieodpowiednich zachowaniach. Będziesz czuć, że coś nie gra. Po drugie: nie zrealizujesz swoich celów popełniając błędy. Jeśli chcesz zbudować szczęśliwy, owocny związek to nie możesz być szefem w takiej relacji. Wiedząc, co chcę osiągnąć, kim chcę być, jak te role postrzegam mogę odpowiednio zaplanować swoje życie.

PRZEŁÓŻ ROLE NA DZIAŁANIA

img_74061
Najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie jak w moim odczuciu dana rola powinna wyglądać. Jeśli chcę być partnerką to na jakich zasadach? W jakich zachowaniach się to przejawia? Czego powinnam robić więcej? Czego unikać? Zadając sobie takie pytania odnośnie każdej roli odkrywamy scenariusze, które odgrywamy. Uświadamiamy sobie również dlaczego jakaś relacja nie funkcjonuje tak jak powinna. Jeśli chcę być czuła i troskliwa to czemu ciągle rozkazuję swojemu partnerowi?

Najlepszym sposobem jest przede wszystkim rozpisanie sobie tego jakie pełnimy rolę. Każdy z nas ma ich kilka w zależności od rozległości rodziny i pełnionych funkcji. Jednocześnie możemy być matką, żoną, synową, siostrą, szefową, przyjaciółką, pracownikiem, nauczycielką, listonoszem itd. Przeanalizowanie “jaka chcę być” pozwoli dobrać spis odpowiednich cech. Musimy sobie zadać pytanie: jaką chcę być matką? Jaką chcę być żoną? Jakie zachowania powinny być powielane, jakich należy unikać? Jeśli chce być bardziej słuchająca jako matka jak mam to zrobić? Ustalić sama ze sobą, że poświęcam 15 minut aktywnego słuchania w drodze do domu ze szkoły czy może znaleźć na to czas po kolacji?

Wchodząc głębiej w tą analizę możemy sobie np. uświadomić, że chcemy być żoną, ale nie matką dla partnera co oznacza, że mamy okazywać wsparcie i wyrozumiałość zamiast ciągle go strofować. Strofować możemy dziecko, bo taka jest nasza rola jako matki albo nauczycielki. Oczywiście powinno to pociągnąć za sobą nowe zachowania. Kiedy uświadomię sobie jaka chcę być wymyślam odpowiedni zestaw działań. Jeśli chcę być bardziej kochająca to wymyślam zachowanie, które wdrażam. Jeśli chcę być bardziej opiekuńcza czy pracowita to również rozplanowuję odpowiedni zachowania.

SKUTECZNOŚĆ

img_74031Skuteczność naszego działania będzie zależeć od tego czy odpowiednio dobierzemy zachowania do każdej z ról. Nie jest to łatwe, bo pewne utarte schematy dadzą o sobie znać. Odezwie się w tobie głos: nie mogę przestać przypominać partnerowi o wizycie u lekarza, bo sam o tym zapomni – tak samo jak o kupieniu leków. Ale to jest matkowanie właśnie. Jako partnerka nie pilnujesz jego spraw za niego, ufasz, że jest osobą dorosłą i sam odpowiednio o siebie zadba. Zakładasz też, że zrobi to co do niego należy bez twojej kontroli.

Żeby uniknąć takich sytuacji należy:

  1. najpierw wyobrazić sobie ideał ŻONY, MATKI, SIOSTRY – słowem każdej roli. Nie przekładać tego na swoje życie tylko szczerze zapytać siebie jaką najlepszą wersją siebie pragniesz być.
  2. Następnie dobrać zachowania odpowiednie dla tej idealnej roli. Spisać co robi, jak się zachowuje, czego taka osoba unika, czego nie robi.
  3. Na koniec – najtrudniejsze – wcielić je w życie kasując poprzednie wzorce.

Wiedząc już kiedy matkujesz a kiedy szefujesz, kiedy jesteś partnerką a kiedy dyktatorem będziesz bardziej świadomie dobierać swoje zachowania względem konkretnych osób. Nie będzie to łatwe, wymaga chwili zastanowienia, ale jest możliwe. Z całą pewnością również uczyni cię bardziej szczęśliwą i bardziej skuteczną osobą, bo przestaniesz tracić czas na niepotrzebne zachowania.

A dla wszystkich zainteresowanych wspomnianym filmem oto i on: