Każdy bloger marzy o sukcesie. Co odróżnia jednych od drugich? Czemu jednym się udaje w czasie, kiedy inni tworzą treści, które nie docierają do zbyt wielu odbiorców? Czy można tak zmienić swoje działania by pozyskać nowych obserwatorów i zaangażować publikę? Oto 12 nawyków największych blogerów, które wpłyną na sukces twojego bloga!

Co ich wyróżnia?

 

BLOGOWANIE traktują jak BIZNES

 

Blogerzy odnoszący sukcesy w tej dziedzinie traktują blogowanie jak biznes od samego początku. To pozwala im się skupić poważnie na celach, wiedzą, co chcą osiągnąć i nie wahają się, by to zdobyć. Nie traktują tego zajęcia jak hobby, wkładają wszystkie siły by odnieść sukces. Angażują się w bloga jak w pracę, bo to napędza jego rozwój. Rozwój jest tu celem samym w sobie. Można prowadzić blog hobbystycznie i pisać bez nastawienia na cele  – wtedy często rozrastanie się bloga będzie stać w miejscu a ostatecznie i tak stronka zostanie porzucona. Traktowanie blogowania jak biznes zmienia twoje podejście. 

 

SŁUCHAJĄ SWOJEJ PUBLIKI

 

Świetni blogerzy wiedzą, czego oczekują od nich czytelnicy. Wiedzą jakie treści mają dla nich wartość i o czym chcą czytać. Można fantastycznie pisać o gerberach, ale jeśli nie jest to rzecz, która interesuje twoich czytelników to nie tylko ich znudzisz, ale wręcz do siebie zniechęcisz. Tworzysz kontent dla nich – pamiętaj o tym.

 

PISZĄ REGULARNIE

 

Nie chodzi o to by pisać codziennie, ale regularnie. Tak by przyzwyczaić swoich czytelników do tego, że posty będą się pojawiać w określone dni, o określonej porze. Można z tym oczywiście eksperymentować, sprawdzać kiedy dociera się do większej ilości osób, ale ważne jest by regularnie publikować, bo ta regularność buduje poważny obraz ciebie jako autora.

Ułożenie sobie grafiku – miesięcznego planu publikacji jest świetnym sposobem na wykształcenie w sobie nawyku pracy nad postami i publikowania też dobrych jakościowo treści – kiedy wiesz, że w dany dzień siedzisz nad postami poświęcasz całą swoją uwagę temu działaniu. Ważna jest też nie ilość postów, ale ich jakość.

 

NIE SPIESZĄ SIĘ Z PUBLIKACJĄ

 

Świetni blogerzy pilnują treści, które publikują. Jeśli jakiś post wymaga dopracowania nie śpieszą się z tym by jak najszybciej wrzucić go na stronkę – pośpiech jest koszmarnym doradcą, może obrócić bardzo dobry pomysł w źle opracowany tekst. Poza tym kiepski jakościowo wpis może zniechęcić czytelników, których już masz, do czytania kolejnych.

A czytelnicy zasługują tylko na najlepsze treści.

blogger

 

USTALAJĄ CELE

 

Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie jest ustalanie konkretnych celów. Analiza sytuacji, zaplanowanie dużych kroków, podzielenie ich na mniejsze, zastanowienie się, przemyślenie dokąd się zmierza i jakie strategie za tym stoją, pozwalają blogerom działać bez marnowania energii na mało istotne z punktu widzenia biznesu działania. Określona liczba followerów, odsłon, udostępnień – to wszystko może być celem, który natchnie cię do nowych projektów.

Za wyznaczaniem celów stoli dalszy rozwój – to on napędza czytalność bloga. 

 

PLANUJĄ Z DUŻYM WYPRZEDZENIEM

 

Prowadzenie bloga, kiedy ma się określony plan publikacji jest dużo łatwiejsze niż robienie tego spontanicznie w chaosie pomysłów. Kiedy nie musisz się martwić o czym masz napisać znika czynnik stresu wpływający na jakość wpisów. Poza tym masz wtedy pewność, że pewnego dnia nie obudzisz się z poczuciem, że wyczerpałeś już wszystkie możliwe tematy i nie masz żadnego pomysłu na treść. Masz też czas by zebrać potrzebne materiały i przygotować się do tematyki, którą chcesz poruszyć.

 

SĄ PASJONATAMI W TYM, CO ROBIĄ

 

Zarówno w kontencie jaki wrzucają, w zdjęciach, w postach, w filmikach widać, że prowadzenie bloga nie jest tylko przykrą koniecznością, ale ich pasją. Przeżywają dreszcz emocji na myśl o kolejnym wpisie i publiczność to czuje, żywo na nich reaguje, działa. Kieruje nimi pasja, a to ona ma moc zarażania i porywania ludzi.

blogger1

 

WSPÓŁPRACUJĄ Z INNYMI BLOGERAMI

 

To nie tylko sposób na zbudowanie szerszej publiczności, ale również na zawarcie wartościowych znajomości i relacji na całe życie. Jak wygląda taka współpraca? To reagowanie na wpisy innych blogerów, zostawianie komentarzy, praca nad wspólnymi projektami i przeprowadzanie wywiadów. Po dobrych blogerach widać, że działają w blogosferze i podtrzymują relacje, wspierają się wzajemnie. To tak jak w biznesie: kontakty są niezbędne dla rozwoju projektu.

 

ANGAŻUJĄ SIĘ W KONTAKT Z PUBLICZNOŚCIĄ

 

Bloger nie istnieje bez czytelników, dlatego nie może ich ignorować. Albo może – tylko wtedy bardzo szybko przestanie być obserwowany. W reakcjach tych najlepszych widać zaangażowanie w kontakty – zadają pytania, pobudzają czytelników, inspirują. Jest w nich chęć by wymienić się obserwacjami i poznawać reakcje czytelników na swoje wpisy. W końcu bloger jest tu dla nich i głos czytelników liczy się dla niego najbardziej.

 

MAJĄ CZAS DLA SIEBIE

 

Nie samą pracą człowiek żyje i dobry bloger musi dla zwykłej równowagi oderwać się od bloga i skupić na sobie, własnym rozwoju. Ta równowaga zapewnia nie tylko spokój, komfort psychiczny, ale również wzbogacenie swoich doświadczeń – dzięki temu ma on później do przekazania więcej swoim czytelnikom. Blog – blogiem, ale trzeba się też oderwać i znaleźć czas dla siebie by nie stracić pasji i zaangażowania w jego prowadzenie.

blogger1

 

NIE PORÓWNUJĄ SIĘ Z INNYMI

 

W świecie szybko rozwijającej się blogosfery bardzo łatwo znaleźć lepszych blogerów. Śledzenie ich kont i porównuwanie liczb niczego nie wnosi poza możliwością zdołowania siebie. Niezależnie od tego co robisz zawsze znajdzie się bloger, który ma większą liczbę odsłon, obserwujących i kontentu niż ty. To nie ma znaczenia! Doszedł do tego w inny sposób, innymi drogami, innymi sposobami. Może nawet mając do tego większe środki finansowe? A może zawdzięcza to latom pracy w momencie, gdy ty dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogiem? Nie daj się zatrzymać na drodze do celu! Porównywanie się to nie tylko strata czasu, ale i blokada na drodze do realizacji swoich marzeń.

 

SĄ UPARCI

 

Nie poddają się na początku drogi. Ani nawet w połowie, a nawet wtedy kiedy przeciwności zdają się wyrastać jedne za drugimi. Dążą uparcie do celu, bo to jest klucz do ich sukcesu. Doskonale wiedzą, że sukces wymaga czasu i są gotowi go poświęcić by zrealizować swoje marzenia. Dlatego napierają sprawdzając tylko czy mają przed sobą cel.

 

A Twoim zdaniem jakie działania/sposoby/nawyki stoją za najlepszymi blogerami w sieci?